E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Cesta štuclíku módní historií

 
Štuclík nebo rukávník (anglicky muff nebo handwarmer, německy der Muff, francouzsky le manchon) zahříval jemné ženské ruce již v 16. století. Výhody tohoto doplňku si brzy uvědomili i muži, kteří jej v 17. a 18. století taktéž zařadili do svého šatníku. Muži nosili rukávník přivázaný k pasu, abych byla upřímná, na dochovaných obrazech to vypadá opravdu pochybně. Ženy jej zas nosily pověšený na šňůrce kolem krku nebo jej neměly nikde připevněný a měly v něm schované ruce. Sláva rukávníků pohasla v 19. století a po jejich krátkém revivalu ve 40. a 50. letech minulého století má klasický štuclík v šatníku jen málokdo. Ačkoliv jde v době mrazů o velmi praktického pomocníka, v dnešní době jej, přesněji jeho upravenou verzi, doceňují maminy s kočárky.

Původně se nosily rukávníky vyrobené z kožešin. Mezi oblíbené kožešiny na štucl patřila sobolí kožešina, hermelín, vydra a další. I tvary rukávníků prošly vývojem, nosily se malé „soudky“ i velké rukávníky sahající až na zem. Teprve později byly představeny rukávníky ušité z látky. Novou módu látkových rukávníků přijali s nevolí kožešníci, kteří tak přicházeli o výdělky. Z této doby se traduje historka, kdy se pařížský kožešník pokusil zdiskreditovat módní novinku látkových rukávníků tak, že jeden látkový štucl daroval katovi. A jelikož katovské řemeslo bylo sice prospěšné, ale zároveň pohrdané, jeho záměr se mu podařil.

Ne každý si však mohl dovolit plýtvat penězi za luxusní položky. Oblečení bylo z šetrnosti často několikrát přešíváno a barveno, aby nebylo poznat, že šlo o recyklovanou látku z jiných šatů. Rukávník si tak mohly ženy dovolit až tehdy, kdy již nebylo možno nosit kožešinový plášť. Ten byl v rámci šetrnosti předělán na menší doplňky, např. na štuclík. Pro dámy, které doma pěstovaly domácí práce, jako je paličkování nebo vyšívání, byl štucl skvělým doplňkem, na kterém se mohly ostatním pochlubit vlastnoručně vyrobenými ozdobami.

Pokud jsem Vás svým vyprávěním o cestě štuclíku módní historií zaujala a zatoužily jste po něm, není nic jednoduššího než si vlastní vyrobit. Na fotce můžete vidět, že můj štuclík má tvar soudku. Na jeho výrobu budete potřebovat cca 1 m x 0,6 m umělé kožešiny. Sešijte k sobě černě označené kratší hrany obdélníku. Po jejich sešití přeložte kožešinu ve středu (podél světle růžové čáry) a přišijte k sobě fuchsiově označené hrany. V tuto chvíli již máte základní tvar štuclíku. Nyní posuňte „fuchsiový“ šev dovnitř rukávníku, aby nebyl znát. Následně zahněte z obou stran cca 5 cm dovnitř štuclíku a přistehujte je, takto vám do rukávníku nebude foukat. A na konec malý tip: je-li zima skutečně tuhá, můžete využít malých zahřívacích gelových polštářků, které vám v rukávníku vytvoří úplnou výheň.

Autor: Georgiana
12