E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Jak se nestát Itou

„Ita“ je označení pro někoho, kdo se snaží být lolitou, ale z těch či oněch důvodů to nedopadne dobře, někdy se to také blíží katastrofě. Většinou se jedná o začínající lolity, které často jen sáhnou mezi záplavou nabídek po něčem, co prodávající označuje za lolitu, ačkoliv to tak není. Ale itou se může stát i dívka, která nosí lolitu už nějakou dobu. Ita tedy není příliš lichotivé označení, které může jednou potkat kohokoliv z nás. Vyhnout se mu však není až tak složité. Je zde pár jednoduchých věcí, na které je lepší si dát pozor. Mnoho z nich se týká výběru šatů z různých neznačkových obchodů na internetu, jiné jsou zase aplikovatelné obecně.
 
Šaty
Satén a strečový samet
Jsou to velmi levné materiály a popravdě je to na nich vidět. Určitě jste si všimli, kolik různých maškarních kostýmů tyto materiály využívá. Jenomže lolita nemá vypadat jako levný kostým.

Krajka
Všeho moc škodí. Mnoho krajky z vás udělá „krajkové monstrum“ (z angl. Lace monster), obzvláště, když je příliš široká a nekvalitní. Vyhněte se tedy šatům s velkou, zácloně podobnou, umělou krajkou.
Opět se dostáváme k levným materiálům, jejichž vinou můžou vaše šaty udělat spíše velký průšvih než dobrý dojem. Krajka na šatech může být problematická jak svou šířkou, tak množstvím a také kvalitou. A poslední zmíněný bod není většinou příjemný ani pro vás, protože umělé krajky můžou být na kůži nepříjemné, mohou škrábat a bodat.
Takže nejste-li si jisté svými prvními šaty a nemáte nikoho, kdo by vám poradil, je lepší dát přednost volánu.

Barvy
Černá x Bílá
Dilema kombinace černé a bílé. Pravdou je, že je to jedna z klasických old schoolových kombinací. Pravdou také je, že to opět může dopadnout velmi dobře nebo velmi špatně. Často žádné „mezi“ neexistuje.
Jednoduchá rada jak se vyhnout katastrofě: Přemýšlíte-li nad černobílými šaty, které zároveň obsahují alespoň jeden či oba předchozí body (o materiálu a krajce), není to nejspíše nejlepší volba.
Ale nechci vás od černé s bílou odradit úplně! Černé šaty s jemnou bavlněnou bílou krajkou nemusí být nutně krok vedle. (A také v opačné barevné variantě!) Černé šaty s bílou spodní sukní, elegantní jemné potisky nebo vyšívání na jednobarevných šatech, to vše může vypadat velmi vkusně.

„Gothic barvy“
Jedná se především o kombinaci černé s červenou a černé s fialovou. A také tak trochu o spojení slov v názvu stylu Gothic lolita.
Tyto barevné kombinace se v západní gothic módě (tedy naší gothic módě z pohledu Japonska) dají velmi efektivně využít, jenže to automaticky nemůžeme aplikovat také na lolitu.
Tedy i v lolitě tyto barevné kombinace existují a mohou vypadat velmi vkusně. Ovšem ve vhodném provedení. Často se však stane, že se opět přiblížíme k těm „levným kostýmům“ a prodejcům tvrdícím, že je to dostatečně lolita.

Délka a tvar
Lolita má mnoho stylů šatů, střihů a délek sukní. Některý ze stylů často holduje delší sukni, nebo naopak umožňuje se v něčem vzepřít. Naštěstí je zde pár tipů, které vám pomohou sáhnout po tom pravém.
Většina lolita sukní (a týká se to i šatů) začíná v pase. Abychom byli přesní, co je to pas, tak pas je nejužší místo mezi vaším hrudníkem a boky, obvykle v linii pupíku.
Směrem dolů se pak sukně rozevírá do plného tvaru, zatímco halenka nebo šaty směrem nad pas obepínají postavu a vcelku pak tvoří tyto dvě části elegantní linii.
Takže cokoliv úzkého, pouzdrového nebo pytlového stylu/střihu není pro lolitu vhodné.
Obvyklá délka sukně či šatů u lolit je pak po kolena. Delší určitě není na škodu a dají se z ní vytvořit krásné modely. Chybí-li vám v délce pár centimetrů ke kolenům (obzvláště pokud jste vysoké), nemusíte si hned plést krajkovou oprátku. Jen pozor, u některých stylů to může působit nepatřičně.

Tímto bych asi část týkající se samotných šatů opustila a podíváme se, na co dalšího si dát pozor a čeho by bylo dobře se úplně vyvarovat.

Styly a „styly“
Jistě si řeknete: „Co to znamená?“, ale nebojte, pokračujte ve čtení následujících bodů a vše bude jasnější.

Lolita styly: Wa a Qi
Jsou styly, se kterými se trochu hůře pracuje a které nejsou úplně vhodné pro začátky. Lolita vznikla v Japonsku a přestože je inspirována západní módou, obsahuje i styl spojující lolitu právě s japonskými prvky. Wa lolitu. (和wa – označuje vše, co je tradičně japonské.)
Wa lolita je styl inspirovaný kimonem a japonskými motivy. Může však být složité vytvořit model tak, aby nevypadal jako kostým. Je zde zkrátka mnoho věcí, které se mohou pokazit.
Zejména také proto, jaké modely se často pod označením „wa lolita“ dají koupit. Opět je řeč hlavně o saténu, který má často potisk či výšivku a je pro tento styl absolutně nepoužitelný.
Podobně bych hodnotila i Čínou inspirovanou Qi lolitu.
Tyto styly jsou poněkud opomíjené, dokáží být velmi krásné, ale nejsou příliš vhodné pro začínající lolity.

Cosplay
Lolita přece jen není cosplay. Ale ano, jsou zde anime charaktery, které lolitu nosí. Když však takový charakter cosplayujete, nejste automaticky lolitou.
Mnoho takovýchto cosplayů totiž zároveň obsahuje prvky, které se do lolity nehodí. Co se týká šatů, tak třeba přehnaně velké ozdobné šněrování nebo obří volány, které v realitě mimo anime vypadají často neforemně. Nemluvě o mnohdy nedostačující délce sukně. Několik dalších doplňků si probereme na další straně.
Kombinace bílé polyesterové krajky na černém lesklém saténu je vždy příšerně ita.
I černobílá kombinace může vypadat pěkně, když se ví, jak na to.
Wa Lolita je překrásný styl, ale nedoporučuje se s ním začínat. Foto: blazekfoto.cz
16