E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Víš, co nosíš? Otome, nebo casual lolitu?

 
Když se člověk probere žumpou Behind the bows, ve které se neorientuje, protože stejně z 90 % netuší, koho se ta tajemství týkají, narazí občas na zajímavé postřehy, které nutí k zamyšlení. Posledně se mi to stalo u příspěvku #189, kde jedno z tajemství naznačovalo, že často nevíme, co vlastně nosíme, protože zaměňujeme styly otome a casual lolita. Vlastně mě to donutilo uvědomit si, že lolití estetiku jsem už opustila, ačkoliv ji stále považuji za velký vliv na můj styl i tvorbu, a přes otome se asi posunuji někam dál k nositelkám vintage, což prokládám victorianou. Ale teď zpátky k těm dvěma stylům v titulu mého článku. Oba styly vznikly v Japonsku, ačkoliv se inspirují v evropské a americké módě z různých historických období. Jak se tedy odlišují a co mají naopak společného?

Pro styl lolita je velmi důležité celkové sladění barev a potisků. Nositelka lolity si dává záležet na každém detailu svého oblečení, jichž je vskutku přehršel. Velmi zásadním bodem je spodnička, která lolitě dává správnou siluetu. Lolity se snaží svým zevnějškem docílit dojmu oživlé panenky. Mají propracovaný make-up, kterým zvýrazňují svou „porcelánovou“ pleť, ruměnec a velké oči. I vlasy lolitky jsou perfektně upravené, často s množstvím kudrlinek a ofinou, která přidává nositelce na mladistvém vzhledu. Lolita se inspiruje ve viktoriánské a rokokové módě. Vždyť třebas některé oblečky viktoriánských holčiček jako by z oka vypadly některým současným modelům lolita značek.

Styl otome povoluje svým nositelkám kombinovat různé barvy a potisky. Celkově nemusí být oblečení tolik sladěné jako u lolity. Silueta nositelky může být různá, od splývavých modelů až po širokou sukni s objemem vytvořeným spodničkou. Ve stylu otome si můžete klidně troufnout nosit kalhoty nebo kraťasy a nikdo vás kvůli tomu nebude posílat pryč z jeho komunity, internetu, vesmíru. Už z toho lze odvodit, že otome se spíše snaží o vytvoření obrazu elegantní dámy a neřídí se tak přísnými pravidly jako lolita. Otome se nejčastěji inspiruje v módách jednotlivých dekád 20. století. U otome si též všimnete, že střihy a ozdoby oděvů jsou jednodušší. Nemůžeme zde sice mluvit o minimalismu, jak jej známe ze světových přehlídkových mol, přesto jej ale při srovnání s lolitou vnímáme.

A proč by se nám tyto styly mohly vlastně plést dohromady? Oba mají podobnou estetiku a někdy i siluetu, ale liší se ve zdobnosti oblečení, množství doplňků a vhodnosti odhalování těla (odhalené paže, výstřih, …). V tomto okamžiku se vlastně musíme zamyslet nad „vintage lolitou“, stylem hodícím se pro starší lolitky, které se stylizují například do 50. let minulého století. Podle mě je to takový přechod mezi lolitou a jiným elegantním stylem, který už lolitou není. Takže vlastně otome. Časem a vlivem dalších estetických ideálů se z takové dívky stane dáma jako vystřižená ze stránek starých časopisů Mode du Jour nebo Le Petit Echo de la Mode, dáma, která si potrpí na svůj vzhled a která se nespokojí s legínami a dlouhým tričkem a ačkoliv své krajky již odložila, přesto bude mít pro lolitu ve svém srdci trochu místa, protože jí pomohla být tím, čím je dnes.
(Autor: Georgiana)
20