E-mail:
Heslo:
Nová registrace.
 

Zámek, který povstal z ruin

Zámek Letovice se tyčí na kopci nad stejnojmenným městem v Jihomoravském kraji. Díky svému současnému majiteli v sobě spojuje mytologického ptáka Fénixe a krásnou dobu minulou.
 
První zmínky o zámku, dříve hradu, se objevují od roku 1360. Vlastníky byli, jak jinak, než páni z Letovic. V príběhu staletí se v roli vlastníků střídaly rody z okolí. První cizinci přišli na hrad v dobách dobývání švédskými vojsky. Koncem 17. století bylo jádro hradu přestavěno Štěpánem Szelepcsényim na raně barokní zámek. Ačkoli ten po přestavbě spolu s přilehlou vesnicí vyhořel, svůj status si udržel do dnes. V 1. polovině 19. století připadl zámek maďarskému rodu Kálnoků, kteří jej vlastnili až do vyvlastnění v r. 1945. Po roce 1989 jim byl v rámci restitucí navrácen, ale v tak žalostném stavu, že jej Alexandr Kálnoky prodal rodákovi a vetešníkovi z Boskovic ‒ Bohumilu Vavříčkovi.
Zámek Letovice povstal za dobu své existence takřka dvakrát z popela. Od roku 2004, kdy je ve vlastnictví pana Vavříčka, dále vzkvétá. Na vlastní náklady, které plynou zejména z pořádání bleších trhů, burz a v posledních letech i ze zisků z pronájmu rekonstruovaných apartmánů či restaurace, jej nadále rekonstruuje a vybavuje.

Zámek je plný protikladů. Jeho rekonstrukce probíhá tzv. „za pochodu“. Ve vyšších patrech jsou honosné pokoje, zatímco v nižších poschodích můžete jasně vidět, jak z doslova ničeho povstává něco. Zdi jsou holé, fresky zničené. Na chodbách stojí spousty starých šicích strojů zn. Singer a jiné propriety z dob minulých. Venku na nádvoří můžete navštívit obchod se starožitnostmi, zakoupit si obraz či jiné vintage věci a podílet se tak nejen prostřednictvím zakoupené vstupenky na jeho dalším rozkvětu.

Prohlídka začíná s průvodcem, který návštěvníky seznámí s historií zámku. Pokračuje mauzoleem zámeckých předmětů, u nichž visí výzva k přinesení dalších ‒ rozkradených obyvateli městečka. Později je již možné projít si celý zámek samostatně.

Vstupné:
Dospělé ‒ 100,- Kč
Snížené ‒ 80,- Kč

Cesta vlakem:
2 přímá spojení:
Česká Třebová ‒ Letovice a zpět ... 129,- Kč/os.
Brno ‒ Letovice a zpět ... 137,- Kč/os.
stav zámku v roce 1989
stav zámku dnes
Zámek Letovice
prozatím nerestaurované prostory
restaurované prostory
4